Matematycy w szkołach i na uczelni tłumaczą zagadnienia statystyki na klasycznym przykładzie rzutu monetą. Chcąc przeanalizować nieco trudniejsze zagadnienia, postanowiliśmy poruszyć temat statystycznej szansy na wygrywanie w grach hazardowych. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, na jakiej zasadzie można przeanalizować wygrywalność konkretnej gry i jaka jest prawdziwa szansa na wygrywanie w kasynach internetowych.
Statystyczna wygrywalność gier hazardowych
Gry kasynowe mają to do siebie, że są tworzone przez profesjonalne firmy i studia programistyczne. Wszystkie produkty hazardowe trafiające na rynek muszą przejść odpowiednie testy losowości, które będą świadczyć o ich wiarygodności. Legalne kasyna online współpracują z oficjalnymi deweloperami oprogramowania hazardowego z całego świata. Ogólne prawo hazardowe stanowi, że w każdej grze powinien być zawarty regulamin. W jego treści mają być opisane zasady zabawy i przede wszystkim jego statystyki na wygraną lub przegraną.
By nie było zbyt łatwo, ani w regulaminie, ani na stronach producentów gier nie znajdziemy informacji wprost, jaka jest szansa na wygraną w danym tytule. W zamian otrzymamy kilka informacji, a mianowicie:
- statystyczną zmienność gry – często gry online mają opcję zmiany zmienności losowania, na przykład w 3 poziomach. Zmienność w hazardzie oznacza mniej więcej tyle: to poziom ryzyka i fluktuacji – im wyższa zmienność, tym większe zmiany w wynikach, czyli większe ryzyko wygranej lub przegranej w krótkim czasie.
- statystyczny zwrot RTP dla gry – poziom zwrotu dla każdej gry jest obliczany indywidualnie. Wyrażony jest w procentach i zazwyczaj to imponująca liczba powyżej wartości 90%. W praktyce oznacza szansę na wygraną lub co najmniej zwrot zainwestowanej stawki na pojedynczą rundę na danym automacie.
Na podstawie tych dwóch zmiennych możemy oszacować, z jaką szansą wygramy lub przegramy obstawioną rundę. Oczywiście historia gier nie będzie miała żadnego znaczenia na kolejny wynik losowania, zgodnie z ogólną zasadą prawdopodobieństwa. O tym zapomina wielu hazardzistów, którzy ustalają taktykę na grę na podstawie swoich wcześniejszych trafień lub chybień.
Statystyka na przykładzie gier hazardowych
Nauka statystyki na przykładzie gier hazardowych to doskonały pomysł na temat lekcji lub wykładu. To świetny przykład, który powinien szczególnie zafascynować młode pokolenie studentów i uczniów. Wielu z nich niejednokrotnie zastanawiało się, na jakiej zasadzie działają gry hazardowe, jednak nigdy nie mogli sprawdzić tego w teorii.
Omówienie przykładowych gier hazardowych i ich stopnia zwrotu nie musi oznaczać promocji hazardu. To świetny życiowy przykład, by wykorzystać tego typu produkcje do celów edukacyjnych, a przy okazji uświadamiać młodsze pokolenie w kwestii potencjalnej wygrywalności gier losowych.
Czego może nauczyć hazard?
Szczegółowo omawiając zagadnienia hazardu, dochodzimy do jednego wniosku – można wyciągnąć wiele mądrości na temat statystyki, koncepcji ryzyka i zarządzania nim. Poza samym aspektem matematycznym tego zagadnienia, hazard to również świetny sposób na naukę o podejmowaniu decyzji w ryzyku. Nawiązywanie do hazardu to oczywiście legalne, lecz kontrowersyjne podejście do nauki, które być może pozytywnie wpłynie na wiele umysłów, które będą w stanie zrozumieć zmienność i losowość dzięki teorii połączonej z praktyką.